Site icon Business Box

Közeleg a tél, itt az ideje a termosztát ellenőrzésének, cseréjének

Az ősz kitűnő alkalom arra, hogy ellenőrizzük és ha szükséges megjavíttassuk a nyílászárókat, a szigetelést, ellenőrizzük a kazánt és/vagy a klímaberendezést, és természetesen elindítsunk egy próbafűtést. Az utóbbi során meg kell állapítanunk azt is, hogy a központi fűtés lelke, a termosztát cserére szorul-e. Ez a lépés nemcsak kényelmi szempont, de az energiatakarékosságot is támogatja, hiszen az optimálisan működő és a korábbinál modernebb termosztát legalább 10%-kal csökkenti a fűtés költségeit. Mielőtt igazán beköszönt a téli hideg, frissítsük a rendszert egy olyan, például okostermosztát bevonásával, ami hatékonyabban szabályozza az otthoni hőt.

Hogyan működik a termosztát?

A működést tekintve kétféle termosztát létezik: hálózati feszültségről és alacsony feszültségről működő.

Hálózati feszültségről működő termosztát

A 240V-os hálózati feszültségről működő termosztátokat általában az egyedi házközponti fűtésrendszerekben, például vegyestüzelésű/gázkazános, vagy kombinált cirkofűtéssel működő, radiátoros családi házakban használják.

Alacsony feszültségről működő termosztát

Az alacsony feszültségű termosztátok 24V és 50V közötti tartományt igényelnek, hatékonyabbak a légáramlás szabályozásában és megkönnyítik a programozható vezérlők használatát.

Ilyet használnak a nagyobb légterek hőmérséklet szabályozására alkalmas központi HVAC-rendszerekben, melyek részei a következők:

HVAC-rendszerekkel elsősorban ipari létesítményekben, bevásárlóközpontokban, irodaházakban, modernebb iskolaépületekben, panziókban találkozhatunk, de az újabb építésű apartman-közösségek, társasházak, lakóparkok otthonainak hőmérséklet szabályozása is HVAC-rendszerrel történik.

A termosztátok típusai

Mielőtt vásárolunk, nézzünk körül, hogy egyáltalán milyen lehetőségeink vannak és hogy ezek közül melyik az, amelyik valóban illik az otthonunkhoz.

Programozható termosztátok

A programozható termosztát lehetővé teszi a hőmérséklet beállítását az előre beállított időpontoknak megfelelően. 

Mechanikus termosztátok

A mechanikus termosztátok a legolcsóbbak és legegyszerűbben telepíthető modellek, de némi kompromisszumra köteleznek. Legnagyobb problémájuk abból fakad, hogy lassan reagálnak a hőmérséklet emelkedésére és csökkenésére. Ez azt jelenti, hogy jelentős különbség lehet a termosztát beállított hőmérséklete és a házon belüli tényleges hőmérséklet között.

Elektronikus termosztátok

Ezek a termosztátok beépített elektronikát használnak a hőmérséklet érzékelésére, szabályozására, így sokkal érzékenyebbek, mint a mechanikusak. Az elektronikus termosztátok lehetnek a már említett hálózati, vagy alacsony feszültséget igénylő típusok, van köztük programozható és automatikus visszalépési funkciókkal rendelkező modell is.

Alapvetően a három standard típus közül választhatunk, ha az elektronikus modell mellett döntünk.

Nem programozható:

Programozható:

WiFi/intelligens termosztátok:

Van-e szükség szakemberre a termosztát telepítéséhez?

A programozható típusok esetében már okosabb, ha szerelőt hívunk, az okos termosztát beszereléséhez pedig mindenképpen olyan szakember segítségét kérjük, akinek van gyakorlata az okosotthon és az IoT technológia telepítésében, karbantartásában.

Az egyszerűbb, mechanikus modellek némi praktikus, kétkezi munkában gyakorlottak számára sem jelentenek kihívást.

Ugyanakkor rendszeresen visszatérő hiba a házilag beszerelt termosztátok esetében, hogy:

Csere, vagy javítás?

A termosztát elengedhetetlen minden olyan házhoz, ahol központi fűtés van:

Vásárláskor általában ugyanolyan modellt veszünk, mint amilyen korábban volt, de ez nem feltétlenül bölcs döntés. Az optimális hőmérséklet biztosításához ma már a korábbi modelleknél sokkal hatékonyabbak is a rendelkezésünkre állnak.