Site icon Business Box

A beltéri, hordozható párásító karbantartása

A párásító nemcsak télen hasznos, amikor a fűtéstől száraz levegő hatását ellensúlyozza. A nyári hőségben is arra kell törekedni, hogy 30-50%-os legyen a lakásunk páratartalma, hiszen a nyálkahártyák – szem, orr, száj, légzőrendszer – akár tartósan is károsodhatnak, ha túl száraz és meleg a levegő. A páratartalom ellenőrzése mellett a beltéri párásító rendszeres karbantartásával biztosíthatjuk az egészséges levegőt otthon.

A beltéri páratartalom ellenőrzése

A páratartalmat a higrométerrel tudjuk ellenőrizni, de a beltéri párásító karbantartása legalább olyan fontos.

A beltéri páratartalom nem haladhatja meg az 50%-t, hiszen:

(Ma már lehet kapni olyan párásító készüléket is, ami érzékeli a helyiség páratartalmát, és kikapcsolja a gépet, ha az a megfelelő szintet eléri.)

Miért szükséges a beltéri párásító rendszeres karbantartása?

Az elhanyagolt készülék belsejéből baktériumok, gombák, vegyszerek és ásványi anyagok kerülnek a levegőbe.

Párásítók alaptípusai

Központi párásító: 

Ha a karbantartási és szerviz költségeken hosszú távon is szeretnénk időt és pénzt megtakarítani, a kiterjesztett garancia megkötésével akár évekre bebiztosíthatjuk magunknak a központi párásító karbantartási költségeinek redukálását.

Hordozható párásító:

A párásítók szűrőrendszeréről röviden

A beltéri párásítók különböző szűrőkkel vannak ellátva. A párásító, a HEPA filter és az aktív szénszűrő együttes jelenléte a magasabb árkategóriájú készülékek jellemzője, az alacsonyabb árkategóriás készülékekből az utóbbi általában hiányozni szokott.

Feltölthető-e csapvízzel a párásító?

A csapvíz ásványi anyag tartalma és összetétele régiónként eltérő. A csapvízzel való feltöltés nemcsak a levegőbe engedett pára tisztaságát befolyásolja, de ezek az ásványi anyagok lerakódnak a párásító belsejében, akadályozva annak energiahatékony működését. A boltokban és benzinkutaknál kapható desztillált víz kevesebb ásványi anyagot tartalmaz.

Milyen időközönként kell tisztítani a hordozható párásító berendezést?

Hordozható párásító esetében az általános alapelv, hogy – áramtalanítás után – mindennap ki kell tisztítani, azaz:

Vegyszerek alkalmazása a párásító karbantartásakor

A hagyományos módszerek közül a víz+ecet valamint a szódabikarbóna vizes oldata alkalmas a párásító fertőtlenítő tisztítására. 

Egyéb, fertőtlenítés céljára alkalmazható, de nem maró hatású oldatot nyerünk például a Hyperol (karbamid-peroxid ) és Neomagnol (klorogén-szeszkvihidrát ) tabletták feloldásával, valamint hidrogén-peroxid alkalmazásával.

Az első két anyag gyógyszertárban recept nélkül kapható:

A fertőtlenítéshez 3%-os hidrogén-peroxidot is alkalmazhatunk, de:

Minden fertőtlenítő hatású anyag elzárva tartandó, a hidrogén-peroxid különösképpen.

Plusz néhány jótanács