Site icon Business Box

Beépíthető konyhagépek

A beépíthető konyhagépek olyan készülékek, amelyeket közvetlenül a konyhabútorokban helyezünk el. Ezek a konyhagépek általában sütők, főzőlapok, hűtőgépek, mosogatógépek, de akár szárítógépet, mosógépet is elhelyezhetünk így, ha nincs külön mosókonyha és/vagy a fürdőben nem férnek el.

A beépíthető konyhagépek típusai

Beépíthetőség szempontjából három csoportba soroljuk a konyhagépeket.

Tekintettel arra, hogy nem kis kiadásról van szó, és a készülékek akár a beszerelés/beépítés során is megsérülhetnek, érdemes rájuk azonnal, a vásárlás után megkötni a baleseti garancia szerződést.

Hogyan építhetők be a konyhagépek?

A tervezés, mérés folyamata kihagyhatatlan lépés, még a vásárlás előtt. Új építésű ház/konyha esetében némileg egyszerűbb a dolgunk, átépítésre, újratervezésre váró konyha, felújításra váró lakás/ház esetében viszont alaposabb előkészületeket kíván.

Az elrendezés

Gondoljuk át, hányszor és hogyan fogjuk használni a konyháját:

Mekkora családról kell gondoskodni, milyen gyakran fogadunk vendégeket:

Az átépítés tervei mennyiben befolyásolják a konyha használhatóságát?

A szellőzés ellenőrzése

Minden elektromos készülék bizonyos mennyiségű hőt termel, ezért szüksége van szellőzésre, amit biztosítani kell az energiahatékony és biztonságos működéshez. Ez különösen az integrált gépeknél okozhat fejtörést, ha nem megfelelően számoltuk ki a ráhagyásokat.

Az ajtó nyílásának iránya

  1. A rögzített szerelvény azt jelenti, hogy az integrált konyhagép ajtaja a konyhaszekrény ajtaja is egyben, vagy ahhoz van rögzítve. A zsanér mindkettőt nyitja, azaz a két ajtó egyként mozog.
  2. A szabadon álló konyhagépek esetében a két ajtó külön külön nyílik, ezért a méréseknél több ráhagyással kell számolni.

A mérések

A következő mérésekre van szükség már a vásárlás előtt, hogy ne érjen kellemetlen meglepetés, amikor a beépítésre sor kerül.

Érdemes ezt a munkát bútorasztalos szakértő segítségével elvégezni, hiszen ő a konyhabútorok évszakfüggő, természetes hőtágulásával is kalkulál, míg ez egy átlagembernek csak ritkán jut eszébe.

Hol kapjanak helyet a konyhagépek?

Nyilván oda, ahol a használata hatékony és biztonságos. Ez még akkor is fontos, ha egyébként kötöttünk kiterjesztett garancia szerződést az új/régi háztartási gépekre.

  1. A mosógép, mosogatógép, és a szárító a vízvezeték és a lefolyó közelébe kerüljön, a csaptelep, szifon, és a mérőórák elérésének akadályozása nélkül.
  2. A tűzhely, sütő és főzőlap beépítésekor a termelt hővel és a szükséges szellőzéssel számolva mérjük ki a ráhagyást. Érdemes ezeket a konyhagépeket egy külső falra tenni, vagy konyhaszigetbe integrálni.
  3. A főzőlap és a tűzhely sose kerüljön közvetlenül ablak elé, ajtó mellé, mert balesetveszélyes, valamint a sarokba, mert a használata és karbantartása, tisztítása nehézkessé válik.
  4. Tűzhely/mosógép/szárító és hűtő/fagyasztó sose kerüljön egymás mellé, mert akadályozzák egymás biztonságos és energiahatékony működését.

Az elektromos hálózat felülvizsgálata

Még a vásárlás előtt ellenőrizzük, hogy a kiszemelt háztartási nagygép kapacitását elbírja-e a konyhai elektromos hálózat és a biztosíték. (Erre ugyanígy ügyelni kell akkor is, ha egy új kisgépet, például szendvicssütőt, vízforralót, robotgépet szerzünk be.)

Előfordulhat, hogy bár a konyhai gépek párhuzamos működésével nincs gond, de amint bekapcsolunk egy kisfogyasztót, például egy hajszárítót a fürdőben, vagy ventilátort, mobil légkondicionálót, páramentesítőt a nappaliban, a biztosíték – ha szerencsénk van – lekapcsol. Ilyen esetben általában az derül ki, hogy az említett helyiségek egy közös hálózaton vannak, aminek a kapacitása nem elegendő a kisfogyasztók bekapcsolásával ideiglenesen megnövekedett terhelés biztonságos működtetéséhez.

Éppen ezért érdemes például a lakásvásárlás/lakásfelújítás előtt megvizsgáltatni egy szakértővel az egész ház elektromos hálózatát. Ilyen esetben regisztrált villanyszerelőhöz forduljunk, mert egyes háztartási nagygépek, mint például a villanytűzhely beszerelését csak ők végezhetik el. Ellenkező esetben, ha bármi történik a készülékkel, nem érvényesíthető a jótállás, hiszen nem bizonyítható teljességgel, hogy a készülék volt a hibás.