Site icon Business Box

A takarítógépek bűvöletében

A tisztítóberendezések, takarítógépek technológiája az elmúlt évtizedek során rengeteget fejlődött. A kereskedelmi és egészségügyi ingatlanok, vendéglátóipari és élelmiszeripari üzemegységek mellett mára az otthonokban is előtérbe került a hétköznapi takarítás mellett a fertőtlenítő takarítás és a szőnyegek, kárpitok mélytisztítása. A nagyüzemi/ipari kapacitással bíró készülékek, komplexebb takarítógépek megjelentek civil szegmensben is.

Nagyüzemi kapacitás otthonkompatibilis méretben

Mindannyian kerülgettünk már kisebb autó nagyságú takarítógépeket a diszkontáruházakban. Valószínűleg mind elképzeltük azt is, hogy mennyivel egyszerűbb volna egy ilyen multifunkciós “tisztítótraktor” nyergébe felülve, sebtiben végigmenni a lakáson. Egyszerűbb az út a pormentes otthon felé.

Vagy mégsem?

Ezek a takarítógépek speciális tisztítóberendezések, kifejezetten nagy terek gyors és hatékony takarítására fejlesztették őket.

Ilyen például:

Otthon, a számtalan apró zugban, lépcsőfordulóban- és feljáróban, tenyérnyi kamrában és az annál alig nagyobb félszobákban semmi hasznukat nem vennénk. Még az előszobába sem férnek be! Mindaz a tudás és technológia viszont, amivel a nagyüzemi takarítógépek és tisztítóberendezések rendelkeznek, elfér egy sokkal kisebb, kifejezetten lakásméretűre optimalizált géptestben is.

Takarítógépek csakis a megfelelő felületekhez

A tapasztalat azt mutatja, hogy a specifikus, azaz egy, maximum két funkcióval rendelkező takarítógépek sokkal jobban teljesítenek otthon azon a néhány területen amire valók, mint a multifunkciós gépek a maguk szerteágazó tudásával. 

Feltéve, hogy valóban azokon a felületen, és csak azokon használjuk, amire tervezték őket.

Vegyük példának a nagynyomású gőztisztítógépet

Igazi sztárrá vált a takarítógépek között, hiszen gyerekjátéknak tűnik vele a takarítás, óriási a kereslet rá.

Valóban impozáns, ahogy a reklámban megszabadítja a kocsibeálló térköveit, a lakókocsik és kerti bútorok viharvert felületeit, a teherautók platóit, az autó karosszériáját a piszoktól, szennyeződésektől, penésztől. A reklám nem túloz, ez az eszköz tényleg erre jó. De csakis erre. 

Az már a vásárló saját maga által megálmodott analógiája, hogy akkor biztosan használható a házon belül is. Részben ez így is van, de az, hogy milyen felületeken használhatjuk a gőztisztítót, nagyjából be is határolja a lehetőségeinket.

Kizárólag a praktikus méretű és teljesítményű gőztisztítót érdemes használni, de csak ott, ahol a forró gőz nem okoz kárt a felületeken:

Gőztisztító helyett mit mivel, hogyan?

Ipari takarítógépek hálózati áramról?

A nagyipari gépek házi alkalmazása ellen szól az is, hogy az ipari teljesítmény általában ipari áramot igényel. Egy átlagos otthon 220V-os hálózati feszültsége nem elegendő egy nagyüzemi teljesítményű gép működtetéséhez, sőt. Nagyobb kárt csinál, mint hasznot.

Szerencsére már hálózati feszültségről üzemelő takarítógépek is elérhetők. Az áramellátás kérdése kifejezetten fontos tényező például a porszívó esetében, ami a leggyakoribb takarításra használt eszközünk.

Az ipari porszívó pro és kontra

Az eredetileg létesítmények száraz takarítására tervezett ipari porszívók 220V-os hálózati feszültségről működő verzióival könnyebb és gyorsabb otthon takarítani, hiszen:

De hogy ne legyen ennyire egyszerű a dolgunk:

Mielőtt tehát a felfedezés örömének hatása alatt, a takarítógépek bűvöletében impulzusvásárlásba sodorjuk magunkat, fogjuk vissza a lendületünket és vizsgáljuk felül az igényeinket. 

Milyen takarítógépek segíthetnek valójában?

Tekintve, hogy ezek a takarítógépek jóval borsosabb áron érhetők el, mint egy egyszerű porszívó, a kiterjesztett garancia és a baleseti garancia megkötése fontos és kihagyhatatlan lépés kell, hogy legyen.