Site icon Business Box

Lakásfelújítás körültekintően

A nyár hagyományosan a lakásfelújítás időszaka. Ilyenkor már nem az időjárástól függ, hogy bele tudunk-e vágni egy nagyobb léptékű munkának, hanem – leginkább – a kedvünktől, az időnktől és persze a pénztárcánktól. Az sem mellékes tényező, hogy a felújításhoz használt eszközök eleve rendelkezésre állnak-e, ha igen, milyen állapotban vannak, valamint, hogy eszközök híján milyen lehetőségeink vannak a kivitelezésre. Cikkünkben átnézzük, hogy milyen előfeltételek mellett érdemes belevágni a lakásfelújítás időt- és energiát is igénylő feladataiba.

Lakásfelújítás támogatással

A lakásfelújítás legyen kisebb, vagy nagyobb léptékű, erősen tőkeigényes tevékenység:

A lakásfelújításhoz nem kell feltétlenül évekig takarékoskodni, hiszen állami támogatást is felvehetünk rá, ehhez természetesen tisztában kell lennünk annak feltételeivel.

Felújítás előtt

Tekintve, hogy a tévé és az informatikai eszközök szinte már hagyományos áldozatai a lakásfelújításnak, fordítsunk kiemelt figyelmet rájuk.

Lakásfelújítás önerőből?

Ha van rá időnk, energiánk, és csupán kisebb léptékű változtatásokat szeretnénk elvégezni, akkor a szokás a családi összefogás felé tereli gondolatainkat. 

Felújítás előtt ellenőrizzük a gépparkot

A hozzáértő rokon sem helyettesíti a lakásfelújításhoz szükséges eszközöket, kisgépeket. A flex, a fúró, a csempevágó, a maró, a körfűrész, a dekopír, és az egyéb kisgépek sok családban hevernek parlagon. Általában egy kiskereskedelmi akció – Black Friday, árleszállítás, készletkisöprés, stb… során kerültek a garázsba, vagy megörököltük azokat.

Sajnos azonban a legtöbb ilyen esetben mostoha sors jutott a kisgépeknek:

Mielőtt tehát bármibe is belevágnánk, már a tervezés során különítsünk el egy meghatározott időtartamot:

A fizikai ellenőrzés mellett szakítsunk időt a gyártói garancia ellenőrzésére is

A lakásfelújítás nem megoldható rossz/hibás gépekkel, ezért mindenképpen ellenőrizzük:

A javítási asszisztencia során szakértő iránymutatás mellett magunk is elvégezhetjük az apróbb munkákat és ez esetben még a kiszállási díjat is megtakarítjuk.

Ha viszont motorhibát észlelünk a készülék ellenőrzésekor – lassú, zörög, esetleg égett szagot érzünk – azonnal állítsuk le a gépet és forduljunk vele a szakszervizhez.

Lakásfelújítás kivitelezővel

Tekintve, hogy a megbízható kivitelezők előjegyzési listája elég hosszú, a lakásfelújítás tervezése azzal kezdődik, hogy keresünk valakit, és időpontot foglalunk. Nem árt már tavasszal, legkésőbb májusban feltérképezni az elérhető kivitelezők listáját.

Az engedélyek ellenőrzése

A kivitelezők általában saját gépekkel dolgoznak, ezért arra nem kell gondot fordítanunk, de nem hagyhatjuk figyelmen kívül az engedélyek meglétét. Főleg, ha a fentebb tárgyalt állami támogatást szeretnénk igénybe venni. Szó szerint milliók múlhatnak azon, hogy a kiszemelt kivitelező rendelkezik-e az elvégzendő munkához szükséges engedélyekkel és a kötelező kivitelezői felelősségbiztosítással.