Site icon Business Box

Az otthoni nyomtató kiválasztása

Az otthoni iroda kialakításakor a géppark összeállítása az egyik legfontosabb teendőnk. Az elmúlt időszakban egy korábban valóban csak munkahelyi környezetben használt eszköz, a nyomtató is helyet kért az asztalunkon. A nyomtató azonban az egyik legváltozatosabb irodai kiegészítő. A variációk száma ha nem is végtelen, de alaposan megnehezíti a döntést. Nézzük hát, hogy milyen szempontokat kell figyelembe venni ahhoz, hogy megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbb nyomtatót.

Mi ez a nagy felhajtás a nyomtató körül?

A laikus számára egyszerű az egyenlet. A nyomtató nyomtat, kell ennél több információ? Igen, kell. Nem véletlenül lett ennyiféle nyomtató. Nemcsak a fő funkciójának kell, hogy megfeleljen, de a célnak is, amire használni akarjuk.

A sztenderd nyomtató

Egyetlen funkciója a nyomtatás. Mielőtt a home office iránti igény ilyen méreteket öltött volna, valószínűleg ez volt a leggyakoribb otthoni modell.

Multifunkciós printer

Nyomtat, szkennel, fénymásol és faxol is, bár ez utóbbi kommunikációs forma egyre kevésbé fontos. Ugyanakkor kétségtelen előnye, hogy akkor is tudunk papír alapú kommunikációt folytatni, ha az internet-csatlakozással átmeneti probléma akad.

Duplex nyomtató

Olyan nyomtató, ami képes a kétoldalas nyomtatásra. Ha az otthoni munkánk során erre szükség van, mindenképpen nézzük meg, hogy a kiszemelt printer funkciói között szerepel-e a duplex nyomtatás.

A kapcsolódás módja

Ez egy másik szempont, de nem kevésbé fontos. A legújabb nyomtatók ma már képesek kommunikálni a csatlakoztatott számítógépekkel, okoseszközökkel, még akkor is, ha azokat egy egész óceán választja el a nyomtató fizikai helyétől. A kábeles, azaz LAN csatlakozást igénylő printerek mellett vezetéknélküli, azaz wifi kapcsolat segítségével kommunikáló nyomtatókkal is találkozhatunk.

Nyomtatás számítógép nélkül?

Igen. Ez kifejezetten hasznos, hiszen az okoseszközről – tablet, digitális kamera, okostelefon – küldhetjük közvetlenül a nyomtatóra is az adatokat.

Tintasugaras vs. lézeres nyomtató

Valószínűleg az egyik legfontosabb kérdés, hiszen nagyban meghatározza a nyomtató fenntartási, működtetési és karbantartási költségeinek nagyságát.

A két technológia összehasonlítása dióhéjban:

A tintasugaras nyomtató 

Általában kisebb, szöveges dokumentumok és jó minőségű fotók nyomtatására alkalmas. A kedvező vételi ár azonban megtévesztő. Hosszútávon a tintasugaras nyomtató fenntartására később akár egy egész vagyont elkölthetünk. Főleg, ha gyakran használjuk és nem győzzük cserélni a patront. Ennél már csak az a bosszantóbb, ha nem túl gyakran használjuk, és beszárad.

A lézernyomtató 

Eleve többe kerül mint a tintasugaras nyomtató, és a festékkazettái is drágábbak, de hosszú távon gazdaságosabb megoldást jelent, mert:

A nyomtatás minősége

  1. Ha rendszeresen, de kisebb mennyiségű dokumentumot nyomtatunk otthon, a tintasugaras printer  tökéletesen ellátja a feladatát. Ha még színes képeket is akarunk nyomtatni, például a gyerek házifeladatához, vagy hagyományos fotóalbumot szeretnénk készíteni a felhőben tárolt családi képekből, szintén jó barátunk lesz a tintasugaras nyomtató.
  2. Ha viszont nagyipari mennyiségű monokróm dokumentumot kell előállítani, a lézersugaras printer válik gazdaságosabbá. Természetesen a lézernyomtató is tud színes dokumentumot és közepes minőségű fotót előállítani, de a galériaminőségű, nagy felbontású képekhez jobb választás egy professzionális, pigmentalapú festéket használó tintasugaras nyomtató.

Maximális havi terhelési ciklus vs. ajánlott havi nyomtatási mennyiség

Kihasználjuk az alkalmat arra, hogy tisztázzuk a két mutató közti különbséget.

  1. A maximális havi terhelési ciklus mérőszáma mutatja, hogy a printer egy hónap alatt mennyit tud nyomtatni károsodás nélkül.
  2. Az ajánlott havi nyomtatási mennyiség a printer optimális teljesítményéhez szükséges nyomtatási mennyiség mérőszáma.

A nyomtató hosszabb élettartamú, ha az ajánlott havi nyomtatási mennyiségen belül maradunk.

Az oldalhozam

A festékkazetta oldalhozama nagyobb, mint a tintapatroné:

Ugyanakkor patronos változat helyett elérhető az utántölthető tintatartályos nyomtató, az Epson és a Canon is rendelkezik ilyen modellekkel. Ezekkel a nyomtatókkal akár 6000 oldalt is ki tudunk nyomtatni egy utántöltéssel. Ilyen nyomtatóra azonban csak akkor ruházzunk be, ha valóban sokat akarunk nyomtatni. A tartályos nyomtatókra a beszáradás mellett ugyanúgy jellemző a fúvókák eltömődése is, mondhatni megörökölte a technológia hátrányait.

Biztos jó megoldás a hordozható printer?

A nyomtató fenntartásának költségei miatt sokan gondolkodnak hordozható nyomtató vásárlásában. 

Tény, hogy:

Ugyanakkor:

Élettartam

A tintasugaras nyomtatók minimális élettartama 3 év, a lézernyomtatóké legalább 5 év, természetesen az igénybevétel és a karbantartás gyakoriságától függően.