Site icon Business Box

Mi a teendő, ha vírusos az okostelefon? – 1. rész

Okostelefon nélkül létezni szinte lehetetlenség, főként, ha városi életmódot folytatunk. Az okostelefonnak természetesen nem kell uralnia életünk minden pillanatát, de fontos, hogy a legoptimálisabban működjön. Egy hétköznapi hackertámadás, vagy felelőtlen letöltés is megkeserítheti az életünket, egy véletlen, vagy meggondolatlan gombnyomással lehúzhatunk egy zsarolóvírust, vagy trójait a telefonra. És az sem biztos, hogy időben észrevesszük! Nézzük meg hát, hogy milyen hétköznapi és észlelhető jeleket hagynak az okostelefonon a kártevő programok.

Miért pont az okostelefon a kiberbűnözők célpontja?

A mobiltelefon, okostelefon a modern generáció alapértelmezett eszköze, és sokak számára munkaeszköz is egyben. A kiberbűnözők a rosszindulatú programjaik célpontjául mindig azt a platformot választják, ahol a lehető legtöbb ember célozható meg, ez pedig jelenleg az okostelefon.

Az is a kiberbűnözők malmára hajtja a vizet, hogy a legtöbben semmilyen vírusirtót, vagy antimaleware szoftvert nem tartunk az okostelefonon, mellőzzük a rendszeres karbantartást, a vásárlói gondoskodásról nem is beszélve.

Pedig sokkal egyszerűbb a megelőzés jegyében:

A fertőződésnek különböző jelei vannak, melyeket nem árt feltérképeznünk, hiszen még a legfifikásabb vírus is idővel felismerhető jeleket hagy maga után.

Milyen vírus települhet az okostelefon operációs rendszerébe?

A vírus egy általános kifejezés a rosszindulatú programokra, amolyan gyűjtőnév.

Maga a kártevő lehet:

Végeredményben bármelyik kártevő is fertőzte meg a telefont, minden esetben lépéseket kell tenni az eltávolítása, és az okostelefon feletti uralom visszaszerzése érdekében.

Honnan tudható, hogy megfertőződött az okostelefon?

Ha már a viktoriánus korszakban is lettek volna okostelefonok, a kiberbűnözők talán üdvözlőkártyát küldenek a számunkra, amelyben udvariasan bemutatkoznak és közlik a szándékaikat. Ez a merőben steampunk elképzelés nyilván elég messze áll a valóságtól, bár nem feltétlenül fikció.

A kártevők, ha üdvözlőkártyát nem is küldenek, jeleket hagynak maguk után, csak tudni kell olvasni ezekből a jelekből. A rosszindulatú program ugyanis hozzáfér a könyvtárakhoz, galériához, névjegytárhoz, e-mail fiókhoz.

Gyakori lemaradás, laggolás

Gyorsabban lemerül az akkumulátor

Ismeretlen alkalmazások megjelenése

Megnövekedett adatforgalom

Pop-up hirdetések

Megnövekedett telefonszámla

Túlmelegedett okostelefon

Gyakori rendszerösszeomlás

Cikkünk következő részében pontról pontra átvesszük a kártevők manuális eltávolításának módszerét.