Site icon Business Box

A 3D nyomtatás előnyei

A 3D nyomtatás lassan olyan hívószóvá válik, mint korábban az LCD tévé, vagy aktuálisan a 4K, vagy 8K képes monitor. Nem csoda, hiszen a technológia szinte hihetetlen: egy számítógépes terv alapján háromdimenziós objektumréteget hoznak létre, mely lehet gyerekjáték, sportcipő, autóalkatrész, akár egy ortopédiai segédeszköz, vagy egyenesen implantátum. A 3D nyomtatás egy additív folyamat, amelynek során a különböző összetevőkből álló anyagrétegek egymásra épülnek a végső, háromdimenziós tárgy létrehozásához. Alapvetően a folyamat ellentétes a megszokott, azaz szubtraktív gyártási folyamatokkal, aminek a lényege, hogy egy nagyobb anyagtömegből vágják/nyerik ki a szükséges anyagokat. A kereslet a 3D nyomtatás előnyeinek köszönhetően növekszik, ezért cikkünk az eljárás kézzelfogható előnyeivel foglalkozik.

Mit tud a 3D nyomtatás, amit a hagyományos gyártási folyamatok nem?

Az egylépéses, additív gyártástechnológia eredményeként a 3D nyomtatás egyik legmarkánsabb előnye a hagyományos módszerekhez képest a takarékosság, úgy idő, mint költségek és erőforrások tekintetében, beleértve az emberi munkaerőt, az anyagveszteség és a keletkező hulladék minimalizálását is.

Rugalmas kialakítás

A hagyományos tervezési folyamatok olyan korlátokba ütközhetnek a megvalósítás során, melyek a 3D nyomtatás esetében fel sem merülnek.

Időhatékony prototípus-készítés

Amióta csak eszközöket gyártunk és fejlesztünk, az idő mindig is kerékkötője volt a termelésnek, és végső soron a kereskedelemnek. A prototípusok elkészítése és tesztelése meg kell hogy előzze a szériák legyártását, ami viszont sok esetben nemcsak időigényes, de veszélyes, és ráadásul drága is. Egy-egy innovatív autó-vagy gépalkatrész, művégtag, implantátum kifejlesztése akár éveket is igénybe vehet. 

Nyomtatás igény szerint

A 3D nyomtatás másik előnye, hogy igény szerinti előállítást tesz lehetővé. Ezzel pedig nemcsak időt és anyagot, de az előállításhoz szükséges készletek raktározásának költségeit is megtakarítja. 

Erős és könnyű alapanyagok

A 3D nyomtatás alapanyaga a különböző összetevőjű műanyagok, kompozitok, bár egyes fémek is felhasználhatók az eljáráshoz. A műanyagok azonban olyan előnyöket kínálnak, amivel a fémek általában nem bírnak: könnyűek. 

Tekintve, hogy lassan, de biztosan a föld, a víz és a levegő mellett az űr is „utazóközeggé” válik, mindezekre a tulajdonságokra szükségünk is lesz a közeljövőben.

3D nyomtatás és a környezetvédelem

Sokat vitatott kérdés, hogy vajon a 3D nyomtatáshoz felhasznált műanyagok milyen mértékben terhelik a környezetet?

A kérdés sokkal inkább releváns, ha úgy fogalmazzuk meg, hogy a hagyományos eljárással, hagyományos alapanyagokból tervezett, tesztelt, gyártott gépek kivitelezéséhez és végső soron üzemanyag-kibocsátásához viszonyítva mekkora a 3D nyomtatás, mint eljárás és az így készült működőképes gépek együttes környezeti terhelése.

Az OECD egy egész fejezetet szentel a környezeti hatástanulmánynak, mely szerint a 3D nyomtatás a következő 5-10 esztendőben teljesen átveszi a hagyományos gyártástechnológia szerepét. Ahhoz azonban, hogy a 3D nyomtatás valóban fenntartható és környezetbarát technológiává váljon alapos szemléletváltásra van szükség társadalmi szinten is. 

A 3D nyomtatás “sötét oldala”

Természetesen, mint minden fejlődő technológiának, a 3D nyomtatásnak is megvannak a maga gyerekbetegségei.

Végső soron azonban a 3D nyomtatás nemcsak az anyag-, és gyártástechnológiát, valamint a gazdaságot alakítja át, de hatással van a gondolkodásunkra, és a társadalom egészére is. Remélhetőleg ez egy pozitív hatás lesz, melynek köszönhetően kiterjeszthetjük otthonunk, a Föld, és a tudásunk határait is.