Site icon Business Box

Hogyan befolyásolja életterünket a fény – 1. rész

Az ember és a fény kapcsolata túlmutat a puszta anyagi valóságon. Számunkra ez a fogalom egyszerre jelenti a tűz biztonságát, a gyertya lángja mellett megszületett gondolkodás és cselekvés szabadságát, az elektromos izzókkal együtt fejlődő magasabb rendű tudatosságot és természetesen az éltető napfényt. A fény segítségével űztük el a valóságos szörnyeket barlangjainktól, majd házainktól, és szimbolikus értelemben a tudás fénye vezette ki az emberiséget a babonákkal terhelt évszázadok mocsaraiból.

Fiat lux – Legyen világosság

A tény, hogy képesek voltunk tüzet gyújtani és fényével elűzni a sötétséget lakóhelyeinkről, nemcsak az életterünket tágította, de lehetőséget teremtett arra is, hogy elszakadjunk a fény és sötétség természetes körforgásától, és magunk formáljuk a világunkat. 

Egyre távolabb merészkedtünk hát otthonainktól, kíváncsiságtól hajtva térben és időben egyaránt, hogy kielégíthessük a felfedezésvágyunkat. Amikor izzót választunk az olvasólámpába, vagy a gyerekszoba mennyezeti lámpájába, vagy pusztán a kerékpárunkhoz szeretnénk egy tartós égőt keresni, ugyanúgy hajt bennünket a biztonság igénye, mint a kíváncsiságé és a cselekvés szabadságáé. Hiszen, ha megelégednénk pusztán a fény tényével, illetve azzal, hogy távolabb látunk a saját orrunknál, még mindig gyertyákkal világítanánk LED égők helyett.

Az ember azonban nyughatatlan lény, folyamatosan keresi azokat a lehetőségeket, amivel készségeit, képességeit fejlesztheti, ahogy legalább ilyen intenzíven dolgozik a minél biztonságosabb, stabilabb és megbízhatóbb fényforrást biztosító technológián is. Elvégre ahhoz, hogy kielégíthessük kíváncsiságunkat, látnunk kell. A kíváncsiság és a biztonság iránti igény egyszerre elégíthető ki, ha kiterjesztett garancia szolgáltatást kötünk az otthonunk okosvilágítását irányító okoseszközeinkre.

A fény története a fáklyától az elektromosságig

Hosszú évezredeken át fáklya, mécses és gyertya-nagyfogyasztók voltunk, a kilencedik században megjelent első nyersolajlámpától a kb. kétszáz éve először használt gázlámpákig nem sok egyéb alternatíváját ismertük a mesterséges világításnak. 

Az ipari forradalom után egyfajta technológiai szingularitás vette kezdetét, és alig kétszáz év alatt a gyertyáktól, gázlámpáktól eljutottuk a LED égőkig. A fejlődés tehát ezen a téren is hihetetlen tempóban halad, így ma már nemcsak karácsonykor úszik fényárban a világunk. A fényfüzér az űrből is jól látható módon rajzolja ki az ember, mint faj egyre szélesedő határait és innen a Földről szabad szemmel is észlelhetők műholdjaink és a Nemzetközi Űrállomás apró fénypontja.

A fény mértékegységei

A fény, mint szimbólum rendkívül erősen gyökerezik gondolkodásmódunkban, filozófiáinkban, hagyományainkban, és bár többet jelent számunkra puszta fényforrásnál, gyakorlati értéke az energiaéhségtől terhelt világunkban létszükségletté vált. Ahhoz, hogy tudjuk, milyen és mennyi fényt vagyunk képesek biztosítani terveink kivitelezéséhez, elkezdtük mérni a fényt. 

Kandela, lux, lumen, Ra

E mértékegységekkel manapság is találkozhatunk a boltokban, bár azzal, hogy mit is jelentenek pontosan, nem mindig vagyunk tisztában:

Ezeket a mértékegységeket találjuk meg ma a különböző típusú lámpák, égők, izzók dobozain az egyszerű lámpaizzótól, a mozgásérzékelős reflektoron keresztül a profi fotósok vagy akár a filmstúdiók által használt hatalmas erejű lámpatestekig. Megfejtésükhöz azonban szükségünk van a teljesítmény mérőszámaira is, amiről nemsokára szót ejtünk.

A fény igazi színe

A negyedik mértékegység, a Ra talán a legkevésbé ismert jelölő, pedig a komfortérzetünkben és vizuális érzékelésünkben egyaránt fontos szerepet játszik. Az Ra – vagy CRI – mértékegység a fényforrás színvisszaadását jelöli, azaz, hogy a fényforrás mennyiben képes a színek természeteshez közeli reprodukciójára. 

Cikkünk következő részében megvizsgáljuk, hogy mennyi az annyi, azaz, hogy az okoségők, takarékos izzók hogyan támogatják energia- és pénztakarékos törekvéseinket.