Site icon Business Box

A mosógép szagtalanításának titkai

Valószínűleg mindannyian találkoztunk már olyan mosógéppel, ami igencsak kellemetlen szagokat árasztott magából. Ez a probléma különösen gyakran fordul elő az elöltöltős mosógépek esetében. A víz és energiatakarékosság jegyében tervezett mosógép hatékony ugyan, de körültekintőbb bánásmódot igényel, mint felültöltős, vagy hagyományos, forgótárcsás társai. Nézzük, hogy mi okozza a mosógép szagosodását és hogyan vehetjük elejét egy olyan a problémának, ami nemcsak a komfortérzetünket befolyásolja negatív irányba, de a mosógépünk élettartamát is.

Miért szaglik a mosógép?

Sokan abban a tévhitben élnek, hogy mivel a mosógép mos – és ehhez mosószert, valamint gyakorta forró vizet is használ -, mosás közben önmagát is tisztítja. Ez sajnos, nem így működik, sőt. A mosógépből áradó kellemetlen szagok hátterében a túladagolt mosószertől, öblítőtől eltömődött adagoló, szűrő és lefolyócső áll, azaz a rendszeres karbantartás hiánya és az emberi figyelmetlenség.

Miért az elöltöltős mosógép esetében fordul elő gyakrabban a szagosodás?

Ha elöltöltős mosógépet használunk, azzal vizet és energiát takarítunk meg, valamint ez a típus finomabban kezeli a ruhákat is.

Ugyanakkor ez az előny egyben hátrány is lehet, a következők miatt:

A helytelen mosási technika, a rosszul adagolt mosószerek mellett elöltöltős mosógépek esetében hajlamosabbak vagyunk arra is, hogy csukva tartsuk az ajtaját, hiszen zavar a közlekedésben, belemászik a macska, telepakolja legoval a gyerek, és még baleset forrása is lehet. 

Ez utóbbiból adódó meghibásodásra, sérülésre a baleseti garancia gyógyírt ad, de a szagok elleni küzdelemben nem a vásárlói gondoskodás, hanem a felelős fogyasztói attitűd a „partner”.

Az elöltöltős mosógép ajtajának gumitömítésében megbúvó pára és lerakodó mosószer-maradványok a penész és a baktériumok kiváló táptalaja. Ennél már csak az a rosszabb hír, hogy a bűz, a penésztelepek és a bacik mosás közben a ruhához keverednek.

A titok: a rendszeres tisztítás

A mosógép tisztításának első lépése tehát, az, hogy hetente minimum egyszer alaposan töröljük át a mosógép ajtaját és a gumitömítést. Ezzel eltávolíthatjuk a mosószerek lerakódását, és megakadályozhatjuk, hogy a penész és a baktériumok elszaporodjanak a mosógépben.

Az elöltöltős mosógép ajtajának és gumitömítésének tisztítása nem feltétlenül igényel speciális tisztítószereket. Az ecet és az ecetesszencia, mint hagyományosan használt házi vízkőoldó- és tisztítószer, bár kétségkívül hatékony, hosszú távon nem tesz jót a mosógép gumitömítéseinek.

A szódabikarbóna sokkal kíméletesebb megoldás:

A mosógép szagosodásának megelőzése

Mint az látható, a szagos mosógép problémájának hátterében egy többszereplős dráma áll, melynek minden szereplője bűnös, és a fogyasztó a főszereplő. Az orrbavágó élmény elkerülése érdekében a rendszeres tisztítás, karbantartás és felelős használat mellett arra is figyeljünk oda, hogy a mosógépbe pakolt holmik minél kisebb anyagveszteséggel hagyják el a mosódobot. Ha olyan ruhát mosunk, ami erősen szöszöl, használjunk olyan mosási kiegészítőket, melyek összegyűjtik a textilszálakat.