Site icon Business Box

Miért fontos a háztartások fertőtlenítő takarítása?

Az új típusú koronavírus megjelenése óta a megszokott kényelem már nem elérhető, alkalmazkodunk kell a megváltozott helyzethez. Át kell értékelnünk a fontossági sorrendet, amibe az életvezetés minden szegmense beletartozik, az élelmiszerek beszerzésétől a személyi higiénián át a takarításig. A nagyvárosok sajnos gócpontokká válhatnak, ezért a fertőtlenítés a mindennapjaink részévé vált. A közösségi médiában futótűzként terjedő ál- és rémhírek terhe alatt sokak számára jelent dilemmát a takarítás megszervezése: mit, hogyan, mivel? A Business Box a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) és a WHO lakosság számára szóló, otthoni környezetre specifikált javaslatai alapján állította össze a következő, tájékoztató és tanácsadó cikket.

Miért van szükség fertőtlenítő takarításra?

A rendszeres takarítás egy általános felülettisztítás, ami a szennyeződések – por, kosz, zsíros lenyomatok – eltávolítását jelenti. Ez azonban nem pusztítja el a baktériumokat, de csökkenti a számukat, ezáltal a fertőzés terjedésének kockázatát.

A fertőtlenítés olyan vegyi anyagok felhasználását jelenti, melyek a különböző bioágensek szaporodását gátolja, és/vagy elpusztítja azokat. Ugyanakkor a fertőtlenítés önmagában nem tisztít, azaz a szennyeződések eltávolítására nem alkalmas.

A fertőtlenítő takarítás tehát egy olyan összetett tevékenység, melynek során felületaktív anyagokkal előbb eltávolítjuk a zsíros, koszos szennyeződéseket, majd a már tiszta felületet fertőtlenítjük.

A család egy szoros életközösség, melyben a család tagjai minden, a háztartásban található felülettel és egymással napi szinten, többször érintkeznek. Egyetlen vírushordozó családtag képes minden felületre átvinni a kórokozót, megteremtve a fertőzés kockázatát. Az általános tisztítás ezért önmagában nem elegendő, a személyi higiénia ezért kiemelten fontos.

Általános javaslatok a háztartások fertőtlenítő takarításához

Elektronikus eszközök felületfertőtlenítése

Az elektronikus eszközök felületeit a gyártó utasításait követve tisztítsuk, majd használjunk:

Mielőtt nekiállnánk a szokásosnál alaposabb tisztításnak, ellenőrizzük a gyártói garancia érvényességét. Az ördög nem alszik, minden körültekintés ellenére előfordulhat, hogy a portokon keresztül folyadék szivárog a készülék belsejébe. Ha azonban van kiterjesztett garancia szerződésünk, a szervizköltségeket is megtakaríthatjuk.

Hogyan tisztítsuk meg és fertőtlenítsük a kemény (nem porózus) felületeket?

Puha (porózus) felületek fertőtlenítő tisztítása

Az általános tisztítás után kizárólag olyan fertőtlenítő hatású vegyszereket, oldatokat alkalmazzunk, amelyek nem károsítják a szövetek felületét, vagy színét.

Házi keverékkel is megoldhatjuk, ha például aggódunk a családban élő kisgyermekek, csecsemők egészsége miatt:

A keveréket kézipermetezőbe, vagy szórófejes flakonba töltsük, permetezzük be a szőnyeget, kárpitot, majd 30 perc behatási idő után porszívózzuk át. Használhatunk robotporszívót is, különösen a száraz-nedves takarításra egyaránt alkalmas modelleket.

Az összetevők tisztítanak, fertőtlenítenek, és ami a kárpitok esetében rendkívül fontos, szagtalanítanak is egyben.

Ágynemű, ruházat és egyéb textilek

Alapvetően az általános mosószerek elegendőek lennének a textíliák kezeléséhez, hiszen a koronavírus esetében nem az a legfőbb probléma, hogy nehezen lehet elpusztítani. Ugyanakkor egy beteg ember immunrendszere jóval gyengébb, így a koronavírus-fertőzés mellett hajlamosabb lehet más, például szezonális felülfertőzésekre – ami különösen veszélyes. Ezért javasolt fertőtlenítőszeres mosást alkalmazni.

 

Kézhigiénia

A kézre is vonatkozik a tisztítás/fertőtlenítés prioritása.