Site icon Business Box

Háztartási eszközeink – csendes társak a mindennapokban

Mi az ami minden nap ott van, számíthatunk rá, kiszolgál minket és a használatért cserébe néha legfeljebb zúg egy kicsit? Természetesen a háztartási eszközeink: a hűtő, a mosogatógép, a sütő, a mosógép, valamint számos apróbb társaik. Érdemes rájuk odafigyelni, hiszen mindennapi jó szolgálatuk leginkább akkor tűnik fel számunkra, amikor meghibásodnak és nélkülöznünk kell őket.

Háztartási eszközeink állagmegóvása

Számtalan apróbb trükkel óvhatjuk meg háztartási gépeinket a szervizbe kerüléstől. Azonban – mint az élet más területén úgy itt is -előfordulhatnak váratlan események, amelyek igénylik a szervizelést. Ilyenkor segíthet bennünket a kiterjesztett garancia, ami egyfajta készülékbiztosítás. Ez készülékbiztosítási forma a háztartási gépekre kínál a gyártói, illetve forgalmazói garancián túl, azt meghosszabbítva jótállást. A kiterjesztett garancia a készülék megvásárlását követően is megköthető, a gyári alapgarancia lejáratát megelőző 60 napig.

Ezzel az apróbb figyelmességgel akár 5 évig biztonságban tudhatjuk a háztartási eszközeink épségét, hiszen a szakszervizek ingyen javítják azokat.

A tűzhely hozza össze a családot

Tűzhelyünk és egyéb sütő-főző-melegítő háztartási eszközeink karbantartásához a legfontosabb tanácsokat nyilván a használati útmutatóban találjuk. Mindezeken túl azonban van néhány hasznos tudnivaló, mondhatjuk azt is, hogy praktika, amelyek betartásával megnövelhetjük ezeknek az eszközöknek nem csak az élettartamát, de a minőségi megjelenését is.

Háztartási eszközeink tisztasága az egészségünk megóvásának alapja

Ahogy a mosógépünkre, úgy fiatalabb „testvérére”, a mosogatógépünke is ráfér időnként egy alapos karbantartás.

Ha mosógép karbantartásról van szó:

A vízkövesedést és a mosószerek túladagolásából fakadó lerakódásokat tapasztalhatjuk legfőbb problémaként. 

A család barátja: a hűtő

Háztartási eszközeink közül a hűtő esetében talán a legfontosabb és a legkézenfekvőbb is egyben, hogy rendszeresen ellenőrizzük, hogy:

A hűtőgép ugyanis a fordított Carnot-ciklus termodinamikai elve szerint működik: a hűtőközeg elpárologtatásával hőt von el a hűtő belsejéből, így ott hűt, a kondenzátorban viszont a gőz halmazállapotú hűtőközeg lecsapódik, és a hőt leadja. A hatékony működéshez fontos, hogy ez a hő megfelelően távozni tudjon. Ha poros a kondenzátor-rács, vagy ha nincs megfelelő hely a leadott hő távozásához, akkor a hőleadás gátolt vagy korlátozott lesz, és romlik a hűtőnk hatásfoka. 

No és persze nem feledkezhetünk meg a jegesedés-mentesítésről sem. Még az úgynevezett no-frost hűtőket is évente legalább egyszer ajánlott leolvasztani. Egy korszerű, energiahatékony hűtőre is oda kell figyelnünk tehát annak érdekében, hogy tényleg energiatakarékosan, a pénztárcánkat kímélve működhessen.