Site icon Business Box

A mobiltelefonok evolúciója – III. rész

Cikkünk első részében a kezdetektől az ezredfordulóig, a második részben pedig az ezredfordulótól az Apple térhódításáig tekintettük át a mobiltelefonok evolúcióját. Igyekeztünk a legfontosabb mérföldköveket bemutatni, miközben utunk során eljutottunk a nagy fordulópontig, azaz az iPhone megjelenéséig. Innentől talán az eddiginél is izgalmasabbá válik a történet, hiszen a a technológia az elmúlt tíz-tizenkét évben hihetetlen fejlődésen ment keresztül, de lássuk csak, hogy pontosan mi tekintünk ma már múlt időnek és mire számíthatunk a közeljövőben.

Android vs. iPhone – a mobiltelefon végérvényesen okostelefonná válik

Három évvel színrelépése után piacra kerül az első Android operációs rendszerrel futó okostelefon, a HTC Dream G1, valamint elindul az Android Market (ma: Google Play Store), az Android alapú eszközök alkalmazás-áruháza. A két nagy piaci versenytárs mellett próbált a Microsoft is érvényesülni (Windows Mobile). Végül úgy dönt, hogy nem állja a versenyt az almás és robotos készülékekkel. A cég rááll a Windows Phone fejlesztésére, ám közben az Apple egy újabb dobással hódít. Kiadja az elődjéhez képest majdnem harmadáron kapható iPhone 3G-t hosszabb akkumulátor-élettartammal, továbbfejlesztett iOS operációs rendszerrel, és… beindul az App Store 552 letölthető alkalmazással. 2008 mondhatni hivatalosan az Android vs. iPhone csata kezdete.

Mobiltelefonok elmúlt tíz éve röviden

Mindeközben a “hátországokban” is zajlik az élet

Gyorsabban, magasabbra, erősebben

Mintha csak az olimpia jelszavát tűzték volna zászlajukra a gyártók és a hálózatok, ami kiegészül a Size is matter elvével. Az új hálózatok és készülékek nemcsak a kommunikációs hipersztrádát, a kiterjesztett és virtuális valóságot, de a futurisztikus Smart City tendenciáját vetítik előre.

A mobiltelefonok evolúciója még nem ért véget

Mint látható, még ötven év sem telt el és a táskaméretű, szupernehéz telefonoktól eljutottunk a zsebre tehető, hajlékony okoseszközökig, melyek már bőven túllépnek eredeti funkciójukon, a hang továbbításán. A mobiltelefonok karcsú sziluettje személyi asszisztenst rejt, melyek segítséget nyújtanak munkában, tanulásban, oktatásban és gyermeknevelésben, rehabilitációban és az egészséges életmód követésében. A mobiltelefonok okostelefonná váltak, irányítják otthonainkat, bekapcsolják a fűtést, bevásárolnak helyettünk és még esti mesét is mondanak, helyettünk.

Tekintve, hogy milyen léptékkel haladunk, a technológiai szingularitás talán nincs is olyan távol. Kérdés csupán: vajon valóban jó lesz-e nekünk, embereknek?