Site icon Business Box

Tippcsokor az okostévé beállításainak kezeléséhez

Bár a 3D és az ívelt tévé körül hatalmas hype volt nemrégiben, annyira nem ágyazódott be a köztudatba. Nem is lett olyan népszerű a fogyasztók körében, mint ahogy azt a gyártók várták. Ami azonban kétségkívül fontos, sőt, egyre fontosabb funkciója a modern tévének, az a számítógépes hálózathoz történő csatlakozás lehetősége. Az okostévé csalóka, külsőre egy ultravékony tévének tűnik. Valójában azonban egy hatalmas kijelzővel rendelkező számítógép. Ebben a cikkben egy tippcsokor erejéig utánajárunk annak, hogy az okostévének álcázott számítógép beállításai hogyan támogatják a tévénézést.

Miért van szükség az okostévé szoftverfrissítésére?

A telefonhoz vagy a számítógéphez hasonlóan az okostévé operációs rendszere is folyamatosan frissül, eközben:

Az okostévé önmagától is lefuttatja a frissítéseket éjszaka, stand by üzemmódban, ugyanakkor ha úgy gondoljuk, hogy a tévé túl lassan reagál, vagy a megszokottól eltérően „viselkedik”, elvégezhetjük manuálisan is a frissítést.

Az okostévé manuális frissítése

Hogyan támogatja a tévézést a HDMI-kompatibilis perifériák szinkronizálása?

A HDMI-csatlakozás biztosítja, hogy a legjobb képet kapjuk a HD és 4K tévéktől, mégpedig egyetlen, audio és videojel hordozására egyaránt alkalmas kábellel. Miután az okostévét beállítottuk, a távirányítón a “Kezdőlap” vagy a “Smart” gomb megnyomásával jelenítsük meg a menüt. Itt az okostévé összes, gyárilag előre telepített alkalmazását látni fogjuk.

Egy hálózatba kötött okostévé esetén a perifériaként működő eszközöket – például Chromcast, Blu-ray lejátszó, házimozirendszer, vagy játékkonzol, médiaszerver – is érdemes felvenni az alkalmazások közé. Ezáltal közvetlenül a kezdőképernyőről választhatjuk ki a használni kívánt eszközt, melynek a szinkronizálás után az okostévé lesz a kijelzője.

Természetesen a “Forrás” gomb megnyomásával továbbra is beléphetünk a telepített alkalmazások áttekintéséhez, és a navigációhoz. A szinkronizálás módja az adott okostévé operációs rendszerétől függően változik, de a közös pont mindegyik esetben a távirányító.

Hogyan lehet 4K minőségű videót, filmet nézni az okostévén?

Az okostévé képbeállításainak módosítására lesz szükség annak érdekében, hogy a legjobb vizuális élményt kapjuk. A tévé alapértelmezett beállításai azonban túl fényesek és élesek, hiszen a plázák és szupermarketek bemutatótermeire tervezték őket, ahol sokkal szebbnek, jobbnak látszódik általuk a tévé képminősége. Otthon azonban ezek a beállítások egyáltalán nem felelnek majd meg az igényeinknek.

Az okostévé képbeállításai

A beállítás eszköze szintén a távirányító “Beállítások”, vagy “Menü” gombja, ahonnan a “Kép” menübe lépve az összes beállítási opció elérhetővé válik. 

Tippcsokor az okostévé képbeállításához:

Bár a legtöbb tévé lehetővé teszi a kép színhőmérsékletének beállítását is a kék tónusú, „hideg” és a vörös tónusú „meleg” színtartományban, mégis érdemesebb nem belepiszkálni, hagyjuk inkább a „semleges” vagy „normál” állásban.

Miért érdemes szinkronizálni az okostévét az okostelefonnal?

A piacvezető okostévé márkák rendelkeznek saját, dedikált Android és iOS alkalmazásokkal, amelyek lehetővé teszik, hogy okostelefonunkat intelligens távirányítóként használjuk. Ezeknek az alkalmazásoknak a minősége gyártónként eltérő, de általában hozzáférést biztosítanak a tévé főbb funkcióihoz. Az Google Play Store és az Apple App Store számos olyan alkalmazással szolgál, melyeknek köszönhetően távirányító nélkül, az okostelefonról vezérelhetjük az okostévét.

Miért szükséges utánajárni az okostévé biztonsági beállításainak?

Mivel egy okostévé IT-biztonsági kockázatot jelent, sajnálatos módon a rosszul, vagy sehogy sem levédett házi hálózat egyik legsebezhetőbb pontja az okostévé. Némi utánajárással és felkészüléssel azonban meg lehet akadályozni azt, hogy az illetéktelen behatolók az okostévén keresztül ellopják az adatainkat, vagy túszul ejtsék a tévénket.

És ha már szóba került a biztonság…

Sajnos sokan nincsenek tisztában azzal, hogy az újonnan vásárolt elektronikai eszközöket, így az okostévét is hazaszállítás után nem szabad azonnal beüzemelni. A saját dobozában, becsomagolva hagyni kell pár órát állni. Ez főleg az őszi-tél időszakban fontos, hiszen a párakicsapódás veszélyezteti az okostévé érzékeny elektronikáját, ha szállítás után azonnal áram alá helyezzük. 

Emellett a hálózatba kötött okostévé esetében nemcsak a tévé, de az összes többi periféria fizikai biztonságáról is gondoskodnunk kell. Ehhez érdemes nemcsak a kiterjesztett garancia, de a baleseti garancia szolgáltatást is igénybevenni, főleg, ha a kábelek elhelyezése még nem optimális.