Site icon Business Box

Miért nem szól jól a hangszóró? – Tippek a jobb hangzásért

Miután hazavittük a boltból a hangszórót, nem elég pusztán a fal mellé állítani, aztán tökéletes hangzást várni tőle. Ha a vásárlás előtt felmértük nemcsak az igényeinket és anyagi lehetőségeinket, de a lakás/szoba méretét, akusztikáját, berendezését is, és pontosan tudjuk, hogy hol lesz majd a hangszóró helye, még akkor is adódhatnak problémák a hangzással. Az alábbi tippek követésével elérhetjük a tökéletes hangélményt és azt is megígérjük, hogy nem kell hozzá átrendezni az egész lakást.

A bejáratás

A hangszórónak is vannak mechanikus részei, és ahogy egy autónak, úgy az új hangszórónak is van bejáratási ideje. A hangszóró bejáratás legegyszerűbb módja az, ha körülbelül 30 órán át folyamatosan működtetjük, valamivel nagyobb hangerőn, mint ahogy általában hallgatni szoktuk. Ehhez célszerű egy olyan időpontot választani, amikor a szomszédokat sem zavarja, de az is megoldás, ha közöljük velük, hogy nem az idegeiket szeretnénk túlterhelni, sőt, a hangszóró bejáratása az ő érdekükben (is) történik. A bejáratás nélkülözhetetlen a hangszóró élettartamának maximalizálásához, mint ahogy ugyanezt a célt szolgálja a készülékbiztosítás megkötése is.

A hangszóró elhelyezése

Általában a lakások nem rendelkeznek olyan léptékű tervezett akusztikus adottságokkal, mint egy színház, vagy akár egy templom. Tehát, amikor hangrendszert telepítünk otthon, a lakásunk adottságaihoz kell igazítanunk a hangszórókat. Azzal általában mindenki tisztában van, hogy bútorok mögé akkor sem teszünk hangfalat, ha gond nélkül elférne mögötte.

Van azonban pár momentum, ami nem ennyire egyértelmű:

A kábelek

A hangszóró rendszeres tisztítása

A hangszóró, mint minden elektromos eszköz, szinte vonzza magához a port, ámbár jobban tűri, mint a legtöbb elektronikus berendezés. Általában elég, ha mikroszálas kendővel – nem tollseprűvel!- áttöröljük portalanításkor, de a rácson, szövetburkolaton, a membránon és a doboz belsejében megtelepedett por és egyéb szennyeződés idővel befolyásolja a hangzást. Évente tehát egy-két alkalommal nem árt alaposabban kitisztítani a hangszórót, főleg, ha házikedvenceink is vannak.

Ehhez a következő eszközökre lesz szükségünk:

Figyelem!

A hangszóró szétszerelése előtt bizonyosodjunk meg arról, hogy a gyártói/forgalmazói garancia már nem érvényes, nehogy amiatt veszítsük el a jótállást, mert nem voltunk elég körültekintőek.
Ha a garancia még érvényes vigyük el szakszervízbe a hangszórót és a szakértőkkel végeztessük el a tisztítást.

A hangszóró tisztítása lépésenként:

Figyelem!

A hangszórók tisztításához semmiféle speciális, felülettisztító kemikália nem szükséges. Az enyhén szappanos víz is elegendő, ha nagyon makacs, letapadt szennyeződéssel találkozunk.

*Közelségi hatás: a kibocsátott és visszavert hanghullám ugyanolyan nagyságú, de ellentétes amplitúdójú, ezért kioltják egymást, ami hallható változást eredményez pl. a mély hangok esetében.