Site icon Business Box

Oldd meg okosan – Új háztartási gép bekötése

A háztartási nagygépek vásárlása hosszú távú beruházás, ezért körültekintő tervezést igényel a beszerzésük, nem is beszélve az üzembehelyezésükről. Általában a méret, az ár, a forma, az energiabesorolás és az extra funkciók döntenek arról, hogy milyen hűtőgépet, mosógépet fogunk otthonunkba költöztetni. Mindezek mellett azonban van még egy nagyon fontos szempont, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni. Azt, hogy az ingatlan elektromos hálózata vajon elbírja-e az újabb fogyasztó bekötését? Cikkünkben most ezt a témát járjuk körül.

Plug’n play

Ezt a kifejezést általában a digitális adathordozókkal kapcsolatban szokták emlegetni, de esetünkben szintén jól illik a szituációhoz. A legtöbb ember számára egy új elektromos berendezés úgy működik, hogy csatlakoztatja a hálózathoz és megnyom rajta egy-két gombot. A valóság azonban ennél sokkal összetettebb.

Egy új villanytűzhely bekötése általában meg sem valósulhat egy, a többitől különálló áramkör kiépítése nélkül, tehát igen komoly következményekkel járhat, ha a “plug’n play” metódust követjük.

Nézzük hát, hogyan és milyen lépéseket szükséges egy regisztrált villanyszerelő szakember bevonásával az új háztartási nagygép bekötése, beszerelése előtt elvégezni:

Fontos:

Az épület elektromos hálózatának ellenőrzése

A vezetékek

Nyilván nem fogunk minden vezetéken egy mérőműszerrel végigmenni, de azzal tisztában kell lennünk, hogy az épület elektromos hálózata mikor volt utoljára felújítva. A régi építésű házakban ugyanis a falban futó elektromos vezetékek egyáltalán nincsenek szigetelve, ami azt jelenti, hogy túlterhelés esetén akár ki is gyulladhatnak.


A biztosítékok

A biztosíték a túláramtól óvja az elektromos hálózatot, valamint a fogyasztókat. Az épületben több áramkör biztosítja egy-egy házrész biztonságos áramellátását. Ha bármelyik áramkörből több áramot próbálunk nyerni, mint ami lehetséges, az a vezetékek túlmelegedését, olvadását, gyulladását okozhatja.

Mindenképpen ellenőriznünk kell a biztosítékokat és azt, hogy azok alkalmasak-e az újabb fogyasztó bekötése után is megvédeni a hálózatot a túlfeszültségtől. Ha az épület nagyon régi, előfordulhat, hogy még mindig olvadóbiztosítékok „óvják” a hálózatot, ám ezek már nem alkalmasak az olyan, nagy teljesítményű fogyasztók leválasztására, mint amilyen egy mosó-szárítógép, konyhaszekrénybe építhető sütő, vagy egy új, fűtésre is alkalmas klímaberendezés.

Az olvadóbiztosíték az áramkörben azt a célt szolgálja, hogy túlterhelés esetén megszakítsa az áramkört. Modern építésű hálózatokban ezt a funkciót a kismegszakító látja el.

Dugaljzat, kapcsolók

Ma már minden esetben földelt konnektorokkal látják el az elektromos hálózatokat, ám nem ritka, hogy a régi épületekben még mindig régi, földeletlen konnektorok vannak. Bármennyire is ragaszkodunk a nosztalgikus érzetet keltő kapcsolókhoz és dugaljzatokhoz, inkább cseréljük ki őket, amennyiben modern háztartási gépeket akarunk használni az épületben.

Mi az a kismegszakító?

A kismegszakító leválasztja azt az áramkört az elektromos hálózatról, amelyik a túlterhelést okozta. Mindaddig nem is kapcsolható vissza, amíg a hibát okozó valamennyi készülék nincs áramtalanítva vagy kikapcsolva. A kismegszakító cseréjével bővíthető a hálózat teljesítménye.

A teljesítménybővítés 32 amperig alanyi jogon jár. Ennél nagyobb teljesítmény igénye esetén hálózatfejlesztési díjat kell fizetni az áramszolgáltató felé.

Fontos: