Site icon Business Box

A hősugárzók útvesztőjében

Ősszel és tavasszal, amikor még nincs üzemben a központi fűtés, szükség lehet az egyes helyiségek fűtésére, amit sokan mobil fűtőeszközzel oldanak meg. A hordozható elektromos készülékeket esetenként gazdaságosnak tűnő áron kínálják, ám számtalan esetben csak otthon derül ki, hogy működtetésük minden, csak nem hatékony. Cikkünkben utánajárunk annak, hogy milyen szempontok alapján válasszunk, hogy a hősugárzónk valóban energiatakarékos megoldást nyújtson számunkra.

Hordozható, elektromos fűtőberendezések

A költséghatékony választáshoz nem elég a készülék kereskedelmi árát alapul venni, annál jóval több szempontot kell figyelembe venni.

Típus

Minden hordozható, elektromos fűtőberendezés a hőátadás, ezen belül is a radiáció és/vagy konvekció elvén működik. Ezt azért fontos tudnunk, mert az alkalmazott technológia határozza meg azt, hogy hol és milyen célra használható az adott fűtőberendezés.

Figyelem:

Mesterséges konvekció esetében a hőt ventilátor áramoltatja a fűtendő helyiségbe, ami hasznos, ha gyorsan kell felfűteni egy helyiséget, azonban hátránya, hogy zajosabb, valamint hosszabb üzemidő esetében nem költséghatékony.

Fajta

Függetlenül az alkalmazott módszertől, többféle hordozható, elektromos fűtőberendezés van jelen a piacon, melyeket a fűtőközeg/elem alapján a következőképpen csoportosíthatunk:

Olajradiátor

Az olajjal töltött fűtőberendezések a sugárzó és a konvekciós fűtéstechnológiát is alkalmazzák. Ezeknél a radiátoroknál a hő a felmelegített diatermikus olaj közvetítésével keletkezik. Az olaj szétoszlik a fűtőpanelen, majd a természetes konvekció – hőáramlás- során melegíti fel a helyiséget.

Kerámiabetétes hősugárzó

Bordázott kerámiabetét fűtőelemet használ, melynek pozitív hőmérsékleti együtthatóját alkalmazza saját hőmérsékletének önszabályozására, csökkentve a hőmérsékletet a kívánt hőfok elérésekor. Kisebb energiafelvétel mellett nagyobb teljesítményre képesek.

Előnyük:

Elektromos fűtőpanel

A speciális fémötvözetből álló fűtőbetét az izzószálnál alacsonyabb hőfokon és kisebb energiafelvétellel működik. Szabadon álló, vagy falra szerelhető változatban is kapható.

Előnyük:

Infravörös melegítők

Az infravöfös melegítők esetében kétféle variáció közül választhatunk.

Kvarccsöves

Általában kvarccsőbe ágyazott, 80% nikkelt és 20% krómot tartalmazó fűtővezeték szolgáltatja a hőt. Halogén fűtésnek is szokták nevezni. Mivel nagyon magas, 1500-2000 °C-on bocsát ki hőt, kiválóan alkalmas nagy légterű, hagyományos fűtési módszerrel nem, vagy nehezen kifűthető, akár szabadtéri helyiségek fűtésére is.

Előnye:

Hátránya:

Elektromos fűtőszál

Hasonlóan a villanyárammal működő sütőhöz vagy tűzhelyhez, a szilárd fémből készült fűtőelem felmelegíti a berendezés fémtestét, burkolatát, mely végül természetes hőáramlással vezeti el a hőt.

Fűtőteljesítmény és energiahatékonyság

A megfelelő fűtőkészülék kiválasztása és a hatékony működtetés biztosításának legjobb módja, ha a típust a fűtendő terület paramétereinek feleltetjük meg.

Vegyük számba, hogy a helyiséget, ahol használni fogjuk a hősugárzót:

A fűtőteljesítmény kiszámolásához előzetesen meg kell határoznunk a felfűtendő légtérfogatot, ami a fűtendő alapterület és a belmagasság szorzata.

Például: 25m² alapterület x 2,5m belmagasság = 62,5m3

A fűtendő légtérfogat kiszámítását helyiségenként külön-külön végezzük el abban az esetben, ha a lakás/ház helyiségei különböző belmagasságúak.

A szükséges fűtőteljesítmény, a már meghatározott légtérfogat és az egy légköbméterre eső teljesítményigény szorzata. Ez utóbbi jól szigetelt házak esetében 35-40W/m3, közepesen szigetelteknél 50-60W/m3, rosszul hőszigetelt épületeknél pedig 70-80W/m3.

Például: 62,5 m3 x 40W=2500W=2,5kW

Az energiahatékonyságot ezen felül a hősugárzó speciális funkciói segítik, mert a fogyasztás csökkentésével hozzájárulnak a gazdaságos működtetéshez. A speciális funkciók nem állandó tartozékai a kereskedelemben kapható hősugárzóknak, pusztán opcionálisak.

Speciális funkciók lehetnek:

Azt, hogy neked mire van szükséged, szintén a felfűtendő helyiségek paraméterei határozzák meg.

Legyen a biztonság is szempont!

Mivel az elektromosság és a hőleadás alapvető működési feltétel, ezért a hősugárzók használata esetében is érdemes néhány lényegi szabályt betartani.