Site icon Business Box

Miért ne nézd közelről a tévét?

 

„Édes gyerekem, hányszor kell még a szádba rágnom, hogy ne nézd közelről a tévét?!”

Bizonyára mind emlékszünk olyan alkalomra, amikor nem fogadtuk meg a tanácsot, sőt, a kifejezett tiltás ellenére is letelepedtünk a tévé elé és úgy néztük a délelőtti rajzfilm-matinét.

De honnan ered ez a tiltás, ami annyira masszívan ágyazódott be a köztudatba, hogy még a legmodernebb LCD-tévé tulajdonos szülők is úgy hivatkoznak rá, mintha törvénybe foglalták volna?

 

Rém a múltból – az elektronágyú

A tiltás alapjául szolgáló nézet a hatvanas évek végének egyik világraszóló botrányához kötődik. 1967-ben a General Electrics gyártási hiba miatt visszahívott egy egész színes tévészériát. Az akkori egészségügyi felmérés szerint a tévéből származó röntgensugárzás a százezerszerese volt az egészségügyi határértéknek.

Az ún. képcsöves, vagy katódsugárcsöves televíziók működésének „mellékterméke” az ionizáló röntgensugárzás, mely a képcsőben felgyorsított elektronok képernyőbe csapódásakor keletkezik. Nem véletlenül hívták elektronágyúnak a szerkezetet, mely eredetileg a harcászati lokátor technológiából került át civil alkalmazásra.

Bár tény, hogy a GE 1970 óta gyártott tévékészülékeinek nagyfrekvenciájú röntgensugárzása még a kozmikus háttérsugárzásnál is gyengébb, a bélyeg azonban letörölhetetlenül a katódsugárcsöves tévékészülékek stigmája maradt.

 

 

Az, hogy ennek a beépített technológiai védelemnek mekkora súlya van, mi sem jelzi jobban annál, mint hogy egy 2017-es, a Euronics által a 18 év felettiek körében végzett felmérés szerint egyes hazai megyékben még mindig a CRT-tévék a legelterjedtebb típusok.

Hogy milyen szempontok alapján érdemes kiválasztani a tévét? Olvasd el cikkünket a témában >>> 4+1 szempont a megfelelő televízió kiválasztásához

A biztonságos jelen

Az LCD tévék esetében a monitor nem bocsát ki saját fényt. A háttérvilágítást adó hidegkatódos fénycsövek által sugárzott fényt alakítja át, mely előbb egy polárszűrőn, majd egy folyadékkristályos rétegen, végül még egy polárszűrön keresztül halad át, és csak ezután jut el a szemünkig. Az LCD tévék egyáltalán nem bocsátanak ki röntgensugárzást, és az ultraibolya tartományt is a fénycsövek belsejében tartja a technológia.

 

 

Mára inkább a tévénézési szokásainkhoz kötődhet a szemkárosodás:

 

Az, hogy hol lesz a tévé helye a lakásban nemcsak az audiovizuális élmény, de az egészség és a biztonság szempontjából is lényeges. Tájékozódj a témáról a következő cikkünkből >>> A tévé biztonságos, egyben optimális helye a lakásban.

 

A tévé kikapcsolása és némi pihenés, vagy egy jó éjszakai alvás regenerálja a fáradt szemet, valamint szemcseppel, műkönnyel, A-vitamin szedésével könnyíthetjük meg a szem regenerálódását. A legokosabb megoldás az, ha a szükségesnél több időt nem töltünk a tévé, vagy bármilyen más monitor előtt.