Site icon Business Box

Készülj fel a FIFA-közvetítésekre, így állítsd be a tévédet!

Ha foci rajongó vagy, biztosan Te is örültél, amikor a FIFA még tavaly bejelentette, hogy a 2018-as világbajnokságot Ultra-HD formátumban sugározza. A szervezet 37 kamerával veszi az eseményeket, köztük nyolc timelapse (szuperlassított) rögzítésre képes, emellett két ultrahangos kamera, egy kábel-cam és egy cineflex helikopter biztosítja azt, hogy minden szögből, tökéletes audiovizuális élményben részesítse azokat a foci rajongókat, akik a közvetítéseken keresztül szeretnék élvezni a mérkőzéseket. Ezen felül a közvetítési tervbe vették azt is, hogy a rajongók felcsatlakozhassanak a Virtual Reality hírcsatornára. Elmondhatjuk hát, hogy a FIFA a maga részéről mindent megtesz azért, hogy a rajongók a lehető legjobb kép- és hangminőséget kapják mind a 64 mérkőzésről. Közvetítői oldalról tehát minden rendben van, de mi a helyzet a saját tévékészülékeddel?

Mi kell ahhoz, hogy otthon élvezhesd a FIFA által garantált minőséget?

Mielőtt a lényegre térünk, szeretnénk felhívni a figyelmed arra, hogy négy ponton kell teljesülnie a feltételeknek ahhoz, hogy valóban 4K élményben legyen részed:

Mivel nálunk nagyon kevés a 4K tartalom, a szolgáltatók számára a hálózat frissítése és a csatorna kiosztások megfeleltetése még nincs prioritásban, azonban vannak már bíztató jelek. Magyarországon évek óta 2018-ra ígérik a hálózatok 4K frissítését. Őszintén reméljük, hogy így is fog történni.

Segítségünkkel most megtudhatod, milyen beállításokat kell elvégezned a televíziódon ahhoz, hogy hozzájuthass a FIFA által technológiailag biztosított élményhez!

Nézzük hát sorban, milyen teendők várnak rád. Nem kell semmi extra beruházásra gondolni, a tévé menüje és a távirányító lesznek az új legjobb barátaid.

1. Ellenőrizd, hogy a tévéd megfelel-e a 4K FIFA-közvetítés megtekintéséhez szükséges technikai háttérrel

Legyen a TV-ben 4K vagy FullHD, szóval magas felbontás, elég nagy méretű kijelző és normális hangszóró. Erről korábban már ITT írtunk bővebben >>>

Az sem mindegy hová helyezted el a tévét a szobában, a helyes TV elhelyezéshez itt olvashatod útmutatónkat.

2. A 4K FIFA-közvetítés megtekintéséhez képbeállítások

Felejtsd el az erlőre beállított “dinamikus” vagy “mozgókép” (mozi) módot, amikor a focihoz állítod be a képet. Ezek tökéletes alapbeállítások lehetnek a filmekhez, de nem megfelelőek a sporteseményekhez.

Megoldás: állítsd be manuálisan a képet.

3. Kábel a rengetegben

Ha HD minőségű közvetítést szeretnél nézni, akkor HDMI-kábelekre és csatlakozókra van szükséged, csak ezzel tudod a HD-formátumot a set-top-box-ról a tévédre továbbítani. A SCART csatlakozó erre nem alkalmas.

Kössön baleseti garancia szerződést új tévéjére, hogy véletlen balesetek miatt se kelljen új készüléket vennie pár hónapon belül.

Baleseti garancia kalkulátor

4. A feldolgozási sebesség

Ez sarkalatos pont a sportközvetítések kifogástalan élvezetéhez. Amikor tévét nézel, valójában nagysebességű képek sorozatát figyeled. A technikai specifikációkban a Hertz-ben mért szám azt mutatja, hogy másodpercenként hány képkocka frissül a képernyőn. Minél magasabb ez a szám, annál gyorsabb a feldolgozási/frissítési sebesség, valamint egyenletesebb és simább a kép.

Néhány TV-készülék beépített képfeldolgozási technológiával rendelkezik, amely segít egyenletes és stabil képet nyújtani. A gyártók viszont eltérő képminőség indexeket használhatnak, melyek közül a legfontosabbak:

A gyártók különböző kritériumokat és számításokat használnak a számok kidolgozásához és ezek nem állíthatók aránypárba. Egy bonyolult számítással lehetne a kalkulációt elvégezni a Hertz, PQI vagy PMI megfeleltetéséhez. A Samsung esetében például a következőképpen: 100 Hz (frissítési sebesség) × 2 (keretbeillesztés) × 2 (háttérvilágítás villódzása) = 400 Hz CMR.

Hosszadalmas számolgatások helyett az a legésszerűbb, ha magad fedezed fel a tévéd mozgásinterpolációs lehetőségeit és leteszteled egy sportcsatornán, hogy a feldolgozási/frissülési sebesség beállításai közül melyik nyújtja a számodra megfelelő látványt.

5. Mikor kell be- és kikapcsolni az interpolációt vagy sport módot?

A szem és az agy nagy sebességnél már nem tudja feldolgozni a mozgást, a gyorsan változó képeket egyszerűen nem érzékeljük, ezért a váltakozó pixelek közé fekete, üres pixelt illeszt a funkció, amitől simább, egyenletesebb lesz a kép; ez az interpoláció technikai trükkje, ami a mozgás elmosódását optikailag csökkenti.

Ezt a technikát a legtöbb gyártó egyszerűen sport módnak nevezi a tévé készülékekben. Bár az interpoláció technika javíthatja a sportközvetítés vizuális élvezeti értékét, elmosódottá tehet más típusú programokat, például a kedvenc tévésorozatod, vagy a perifériákról lejátszott filmek megtekintését. Az interpoláció olyan képeken is megjelenhet, amelyek nem mozognak gyorsan. Ha tehát a meccseken kívül más műsorokat is követsz a tévében, a közvetítés után kapcsold ki ezt a funkciót.

Reméljük, hogy segítségünkkel ezután kicsivel jobban megismerted a tévéd különböző funkcióit és beállítási lehetőségeit.

Mindegy, hogy kinek szurkolsz; mi Neked!

Még van gyártói garancia a tévéden, esetleg egy új készülék? Kattints ide ha szeretnéd a gyártói garancia lejárata után is ingyen javíttatni.